لوله کشی استخر

لوله کشی استخر و بهترین لوله برای استخر

سیستم لوله کشی استخر یکی از مهم‌ترین بخش انتخاب تجهیزات و ساخت استخر به شمار می‌رود و این خود دلیلی بود برای آماده نمودن این مطلب کامل توسط ما در فروشگاه آبیکو. عموما لوله‌کشی استخرها به صورت توکار بوده و در خاک و بتن دفن می‌شود و دیگر قابل تغییر، تعویض و سرویس دهی نمی‌باشد. این موضوع اهمیت انتخاب و خرید بهترین پایپ برای استخر را چندین برابر می‌کند زیرا کوچکترین نشتی لوله‌ها موجب ایجاد مشکل بزرگ و از کار افتادن سیستم کلی استخر می‌شود. ما در آبیکو با دارا بودن چندین سال تجربه در راه اندازی و تامین تجهیزات استخر سعی داریم در این مقاله بخشی از تجربیات خود در زمینه سیستم لوله کشی را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

انواع لوله مورد استفاده در سیستم لوله کشی استخر

متریال‌ها و مواد مختلف برای ساخت لوله‌های استخری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی‌که اجرای لوله‌کشی استخر به صورت استاندارد و با استفاده از لوله‌هایی با متریال مرغوب انجام شود، آسیب و خسازت‌های آتی را درپی نخواهد داشت. در ادامه به معرفی به انواع لوله استخری می‌پردازیم:

لوله  PVC

لوله‌های فشار قوی PVC بهترین نوع لوله برای سیستم لوله کشی استخر می‌باشند. ضخامت دیواره این نوع لوله بر حسب عدد اسکجول “s” نامگذاری می‌شوند. ضخامت برای استخرها باید حداقل 40 اسکجول باشد. در صورتی که محدودیت وزنی وجود نداشته باشد ضخامت 80 نیز قابل پذیرش است. اما ضخامت 20 بسیار نازک بوده و جزء استانداردهای لوله‌کشی اسنخر نمی‌باشد. عموما ضخامت 20 برای سیستم مکش مرکزی کاربرد دارد. برخی از ویژگی‌های PVC عبارت است از:

  • سبک وزن
  • دارای خاصیت پلاستیکی
  • انعطاف‌پذیر

لوله  UPVC

لوله UPVC به معنای پلی وینیل کلرید غیر پلاستیکی می‌باشد. در واقع لوله‌های یو پی وی سی همان PVC هستند که غیر پلاستیکی شده‌اند و بسیار سخت و محکم می‌باشند. که در آمریکا UPVC و در اروپا PVCU نامیده می‌شود. گرچه لوله PVC و UPVC جزء لوله‌های پلاستیکی دسته‌بندی می‌شوند و هردو برای سیستم لوله کشی استخر و ساختمان کاربرد دارند اما بین این دو لوله تفاوت اندکی وجود دارد و فراتر از شباهت‌های سطحی به طور کاملا متفاوتی تولید می‌شوند. از این رو خواص مختلفی دارند.

مزایای لوله UPVC  برای سیستم لوله‌ کشی استخر

  • حمل و نقل آسان
  • وزن کم
  • تحمل فشار بالا
  • اجرای ساده
  • مقاومت شیمیایی بالا

لوله  CPVC

لوله پلی‌وینیل کلراید کلرینه‌شده (CPVC) خاکستری روشن می‌باشد و در برابر حرارت مقاومت بالا و عملکرد بهتری نسبت به لوله PVC دارد. عموما از این لوله در درگاه‌های خروجی و ورودی سیستم‌های گرمایشی استخر و برای جلوگیری از ذوب شدن لوله استفاده می‌شود. اما این لوله به دلیل هزینه بالایی که دارد تنها در مکان‌هایی که احتمال خراب شدن لوله در اثر حرارت وجود دارد، استفاده می‌شود.

لوله‌های پلی‌اتیلن

لوله‌های پلی‌اتیلن HDPE و LDPE که به ترتیب دارای چگالی بالا و پایین هستند و لوله‌های پلی‌پروپیلن پیش از لوله‌های یو پی وی سی در سیستم لوله کشی استخر کاربرد داشتند. البته امروزه نیز همچنان لوله‌های پلیمری مورد استفاده لوله‌کش‌ها قرار دارد و در بسیاری از تاسیسات استخرهایی که در دهه‌های گذشته ساخته شده اند به چشم می‌خورند.

لوله‌های پلیمر از طریق رنگ مشکی و نوارهای رنگی روی آنها قابل شناسایی می‌باشند و با استفاده از اتصالات خاردار داخلی و کلمپ های ضد استیل به یکدیگر متصل می‌شوند. دقت داشته باشید لوله‌های پلیمری فاقد نوار رنگی، فاقد تحمل فشار هستند و در سیستم لوله‌کشی استخرها غیرقابل استفاده‌اند. لوله‌های پلیمری با نوار قرمز و سبز برای مصارف فشار بالا کاربرد دارند و مناسب استفاده در استخر، سونا و جکوزی می‌باشند.

لوله‌های ABS

از آنجایی که دسترسی به لوله‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) آسان است، موجب شده در تاسیسات و سیستم لوله کشی استخر مورد استفاده قرار گیرند. اما این لوله‌ها به هیچ وجه مناسب‌ترین لوله برای استخر نمی‌باشند. اتصالات چسبی لوله ABS نسبت به لوله یو پی وی سی کوتاه‌تر می‌باشد و همین امر موجب نامطلوب بودن این نوع لوله برای تحمل فشار در یک سیستم حلقه بسته لوله‌کشی استخر شده است.

.

بهترین لوله برای سیستم لوله کشی استخر

لوله‌های PVC منعطف و UPVC از پر استفاده ترین نوع و منایب برای لوله‌کشی کف استخر می‌باشند. کاربری آسان و هزینه نسبتا پایین در کنار ویژگی‌های این نوع لوله موجب پر کاربردتر شدن این دو مدل شده است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here