قفسه بندی پانل راک چیست؟

قفسه بندی پانل راک یا قفسه بندی راک کفپوش دار سنگین از رایج ترین انواع تجهیزات مورد استفاده در انبارهای بزرگ و صنعتی می باشد که شباهت زیادی به قفسه های پالت راک دارد. این سیستم قفسه بندی برای نگهداری و چیدمان کالاهایی با اندازه و ابعاد بزرگ با وزن متوسط و نه چندان سنگین کاربرد دارد که چیدمان و جا به جایی آنها توسط نیروهای انسانی صورت میگیرد. در قفسه پانل راک (shelving Rock panels) به جای پالت های مسطح یا دیواره دار از پانل برای کف هر یک از ردیف ها استفاده شده و اقلام مختلف بر روی آنها قرار میگیرند. از دیگر ویژگی های مهم در قفسه بندی کفپوش دار سنگین می توان به وجود پله در بین طبقات آن اشاره نمود. قفسه های کفپوش دار سنگین در گروه قفسه های فلزی و ثابت قرار گرفته و مقاومت بالایی در برابر ضربه و تحمل وزن زیاد دارند

با توجه به اینکه چیدمان و جا به جایی کالاها در قفسه های پانل راک که به بالکی راک (Bulk Storage Racking) نیز معروف می باشند، توسط نیروهای انسانی صورت میگیرد، لذا پله های فلزی و مقاوم بین طبقات در نظر گرفته شده اند تا رفت و آمد آسان شود. به صورت خلاصه می توان ویژگی های قفسه بندی پانل راک را به صورت زیر معرفی نمود

استفاده از کفپوش های سنگین و مقاوم (پانل) برای چیدمان کالاها در هر ردیف

چیدمان و جا به جایی کالاها توسط نیروهای انسانی

وجود پله های مقاوم و فلزی بین طبقات برای جا به جایی آسان کالاها

امکان گسترش سیستم قفسه بندی پانل راک از یک تا 5 طبقه

استفاده از قطعات و تجهیزات فلزی و مقاوم در ساختار کلی قفسه های پانل راک

تنوع بالا در انواع قفسه بر اساس وزن، ابعاد و اندازه کالاها

قابلیت افزایش میزان تحمل بار قفسه بر اساس نوع کالا

قبلیت تنظیم ارتفاع بین طبقات با توجه نوع و اندازه کالاهای موجود در انبار

نصب و راه اندازی آسان در مدت زمان کوتاه

اجزای قفسه بندی پانل راک

اجزا و قطعات به کار رفته در ساختار قفسه های پانل راک شباهات زیادی به پالت راک دارند و از مهم ترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

قاب قفسه بندی

قاب در واقع چارچوب اصلی تمام سیستم های قفسه بندی می باشد که تاثیر زیادی بر میزان استحکام سازه داشته و می تواند مانع از ریزش قفسه ها و طبقات مختلف شود. به همین دلیل در ساخت آن از فلزات بسیار مقاوم در برابر ضربه با روکش ضد زنگ و خوردگی استفاده میشود. قاب به کار رفته در قفسه های بالکی راک یا پانل راک با مهاربندهای ضربدری و افقی مقاوم شده و نیروهای انسانی می توانند با خیال آسوده بر روی آنها رفت و آمد داشته و کالاهایی با وزن نیمه سنگین را در ردیف های مختلف قرار دهند.

کفپوش بالکی راک

یکی از مهم ترین تفاوت ها در قفسه های پالت راک و پانل راک نوع کفپوشی می باشد که در هر ردیف قرار میگیرد. استفاده از پالت های مسطح و دیواره دار در قفسه بندی پالت راک رایج بوده و در پانل راک برای این منظور استفاده میشود. کفپوش مورد استفاده در این سیستم قفسه بندی انبار بدون استفاده از جوشکاری یا پیچ و مهره بر روی بازوها قرار میگیرند. لذا نظم بهتری را در این نوع قفسه بندی شاهد خواهید بود.

بازو قفسه بندی پانل راک

کفپوش های به کار رفته در این نوع قفسه بندی بر روی بازوها قرار میگیرند و به همین دلیل است که مقاومت بازو اهمیت بسیار زیادی دارد. استفاده از بازوهای رولفرم با کلیپ سه ناخنه و چهار ناخنه و همچنین بازوی قوطی استاندارد با کلیپ سه ناخنه بسیار رایج بوده و مقاومت ایده آلی در برابر سنگین شدن وزن کالاهای قرار گرفته روی کفپوش دارند.

کاربرد قفسه بندی پانل راک یا بالکی راک

با توجه به اینکه چیدمان کالاها در پانل راک توسط اپراتورهای انسانی انجام میشود، در نتیجه وزن کالاها نباید زیاد سنگین باشد و شکل هندسی آنها نیز باید به گونه ای باشد که با دست بتوان براحتی آنها را جا به جا نمود. کاربردهای قفسه های بالکی راک عبارتند از:

چیدمان قطعات اولیه

نگهداری و چیدمان محصولات تولید شده توسط کارخانجات مواد غذایی و بهداشتی دارویی

نگهداری از مواد غذایی در سردخانه های صنعتی و نیمه صنعتی

چیدمان و نگهداری از کالاهای تولید شده با وزن نیمه سنگین در صنایع مختلف

نگهداری و انبار کالاها فروشگاه ها و هایپرمارکت ها

نکات مهم درباره قفسه های راک کفپوش دار سنگین

تعیین اندازه دهانه و عمق هر ردیف بر اساس وزن محصولات و میزان تحمل بار قفسه ها

تحمل وزن در هر طبقه 500، 1000 و 1800 کیلوگرم

ارتفاع قفسه ها قابل تنظیم بر اساس نوع کالاها بوده و در بازه 2 تا 12 متر قابل تعریف هستند

بازوها به کمک جوش co2 به یکدیگر متصل میشوند

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here